Szabadság-híd

2014. július 21., hétfő

Állandó készültségben: Nyaralhat-e egy interim menedzser megbízás alatt?



Bármilyen típusú munkaviszony mellett vitatott téma lehet,  mi a legjobb időpont az éves szabadságra. Interim menedzserként pedig még nehezebb szünetelnünk, hiszen itt adott időre adott célok elérésére szerződünk. 


Rövid idő alatt kell eredményeket realizálni változó környezetben, így sok interim menedzsernek meg sem fordul  a fejében a szabadság gondolata. Nem azért, mert ebben az esetben nem kap napidíjat, hanem mert az ügyfél teljes elkötelezettséget vár el. Ugyanakkor mindenkinek szüksége van pihenésre.


Mindannyiunk nyaralását hasonló tényezők befolyásolják. Család, időjárás, más személyes kötelezettségek mind szerepet játszhatnak. Bár az interim menedzserek számára szabad az az időszak, ami két projekt megvalósítása közt rendelkezésükre áll, egy részük azonban ezt az időszakot önmaga képzésére, újabb projekt lehetőség felkutatására vagy felkészülésre fordítja. 

Egy új trenddel is találkozhatunk a piacon. Nagy-Britanniában az interim menedzsment nem tartozik az AWR (Agency Workers Regulation) alá, így nem jár számukra "egyenlő bánásmód", mint például fizetett szabadság, hiszen magas napidíjon effektív munkát végeznek. Mégis előfordul, hogy hosszabb interim munka esetén a vállalat felajánl egy rövid fizetett szabadságot a menedzsernek. Nem elterjedt gyakorlatról van szó, de valószínű, hogy ebben az esetben az interim hosszú és gyümölcsöző kapcsolatot ápol a céggel, mely így honorálja az eredményeket. 

Egy hat hónapos projekt esetében, ritka hogy valaki szabadságot kérne, ha mégis halaszthatatlan, vagy kényszerű szünetről van szó, nyíltan és őszintén érdemes ezt a megbízó elé tárni, már a megállapodás kezdetekor. Az megbízó, amennyiben a kérésünk mögött látja a szándékot, jóval megértőbb lesz..

A "ma" interim menedzserei, főleg akik 6 hónapnál hosszabb megbízáson vesznek részt, megtanulták hogy legyenek részei a csapatnak, beilleszkedtek, hogy munkájukat hamarabb és jobb eredménnyel végezhessék. Továbbadott tudásuk és terveik alapján a munka nélkülük is zökkenőmentes lehet egy rövid ideig,  így akár nekik is kijárhat egy kis szabadság, az állandó készültség mellett.



További információk és a cikk forrása:
  • http://www.aliumpartners.com/blog/can-interim-manager-realistically-take-holiday-during-assignment/
  • https://www.linkedin.com/company/sabbatical-in-hungary?trk=biz-companies-cym



2014. július 11., péntek

6 Érv A Sabbatical Mellett

 August Turak, a Forbes külső munkatársa, sikeres vállalkozó és felső vezető, emellett díjnyertes író, előadó és tanár. A sokoldalú szerző nemrég érdekes cikket publikált a Sabbaticál-ról.
          Turak 2002-ben döntött úgy, hogy kiveszi "éves szabadságát" és meglátogatja a egyetemét, a Minnesota-i Saint John's -t. " ... ez a négy hónap lett életem legsokatmondóbb, legizgalmasabb, kulcsfontosságú kalandja, mely örökre megváltoztatott."
           A nálunk is egyre elterjedtebb kifejezés nem más, mint a 7 évente 1 év "szabadság" gondolata, mely mögött az az elmélet áll, hogy egy hosszabb munkafolyamat után, töltsük azt akár több cégnél vagy több pozícióban, nem csak jól jön, hanem karrierünk szempontjából is hasznos a pihenés. Ez alatt az időszak alatt leülepedhetnek bennünk az eddig munkahelyi tapasztalataink, képesek lehetünk a pihenés által új irányt és lendületet adni karrierünknek. Turak cikkében 6 okot tár elénk, amiért érdemes 7 évente Sabbatical-t tartanunk.



  

1.Nem vagyunk nélkülözhetetlenek, de ez nem gond.

  • " Teljesen kihúztam a dugót" - írja Turak, tehát kikapcsolta az üzleti életét és amikor pár hónappal később visszatért, csodák csodájára a háza még mindig állt, a Föld keringett a Nap körül.

2. Feleslegesek vagyunk?

  • Az, hogy a dolgok nélkülünk is működnek, jó esetben alázatosabbá tesz minket a munkánk iránt. De amitől az emberi ego igazán fél, hogy nem csak nélkülözhetőek, de feleslegesek is vagyunk. A tudatosan választott szünet segít szembenéznünk ezzel a félelmünkkel és legyőzni azt. " Jobb vagy mind gondolnád. Megengedheted magadnak ezt a kikapcsolást"- írja.

3. Több mintára, modellre van szükségünk.

  • Egy vezetőnek sosem lehet elég sémája, mintája amiben gondolkodhat. Ezért érdemes sokszor messzire menni, hiszen ott találhatunk új példákat, amiket beépíthetünk az üzleti életbe, ahol nem is gondolnánk. ( Turen 17 évet töltött katolikus szerzetesek mellett, és állítása szerint sok olyat tanult, mely az élet más területein is hasznosítani tudott).

4. Új nézőpontokkal gazdagodhatunk.

  • Turak a diákok közt újra tanult érvelni és vitázni. Mára már, főleg a munkahelyen, ritkán fejezzük ki véleményüket politikáról, etikáról vagy bármiről. Így a nézőpontok szabadsága mellett mi is elveszítjük képességünket az újragondolásra. Nézőpontváltáshoz sosem késő.

5. Az egész az emberekről szól.

  • Az üzlet 80%-ban emberek és csak 20%-ban bármi más. Sokszor a statisztikák és más módszerek elfeledtetik velünk, hogy ezek nem csak számok, hanem személyek. A sabbatical által újra előtérbe kerül emberibb oldalunk, ami nem hogy árt, hanem használ az üzletnek. Kikapcsolódás közben mi magunk is fejlődünk, az életvezetés új példáit ismerhetjük meg.

6. Aki mer, az nyer!

  • Ami a legfontosabb az összes érv közül, hogy merjünk nekivágni az ismeretlennek, olyasmit csináljunk amit még soha, hisz az előre nem tervezett, meglepetéssel szegélyezett utak tanítanak minket igazán.


További információk:

  •  http://www.forbes.com/sites/augustturak/2014/06/17/6-reasons-why-every-leader-needs-a-sabbatical/
  • https://www.linkedin.com/company/sabbatical-in-hungary?trk=biz-companies-cym